Haberler

BİLGİSAYAR GÖZLÜĞÜ

Tarih:16-03-2016 11:52 Okunma: 2088

ilgisayar kullananlar neden özel bir gözlüğe ihtiyaç duyarlar ?
 
 
Günümüzde bilgisayar , tablet PC ve Cep Telefonlarının bu kadar yaygınlaşması, sadece keyfi olarak değil,  iş, uğraş, meslek gereği saatlerce ışık yayan bir ekrana bakıyor olmamız gözlerimizde bazı sorunlar yaratıyor.
SORUNLAR
 
 
 Bu sorunların başında gözlerimizin kuruması, yorulması, batması, kumlanması, sulanması, yanması, kızarması  gelir.
 
Hatta daha ileri aşamalarda bu rahatsızlıklar, görüntünün üst üste binmesi, konjonktivit,  blefarit, arpacık gibi göz hastalıklarına varan bir seyir izler.
 
 
 
Bilgisayar Görüş Sendromu  (CVS, computer vision syndrom )  veya Dijital Ekran Sendromu da denen  ve artık tıp literatürüne de giren  optik bilimi ile uğraşanları bir çözüm aramaya yönelten bu rahatsızlıkların nedenlerini  ortadan kaldırmadan bu duruma alışmak veya direnç kazanmak gibi kendiliğinden bir iyileşme beklenemez.
 
 
Gözümüzün görme yeteneği  ( refraksiyon gücü) tam ve kusursuz olsa , yani miyop, hipermetrop, astigmat gibi herhangi bir kırma kusuru  olmasa  bile ekran karşısında uzun süre kalınması halinde yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı baş gösterebilir.
Sorun :   GÖZ KURULUĞU
 
 
Norma şartlarda gözümüz dakikada 15 kere göz kırparak kornea yüzeyini nemlendirir, kayganlığını artırır ve gözün kendi asit karakterli antiseptik sıvısı ile yıkanmasını sağlar.
 
 
Monitör ve benzeri ekranlara bakarken göz kırpma sayısı üçte bire kadar azalır. Göz kapakları sanki uzağa bakar gibi tam olarak açılmıştır. Bu haldeyken  kırpma sayısı üçte iki azalan gözün yüzeyindeki nem kolayca buharlaşır. Göz kırpma sayısı ekran karşısında üçte iki  azalarak yaklaşık 5 kereye kadar  düşer. Kornea yüzeyi kurur ve kapakların sürtünmesinden dolayı  irritasyon ve erozyon  başlar ve mikroplara direnci zayıflar.
 
 
Normalde göz yaşının PH sı (asiditesi ) göze zarar vermezken irrite olmuş gözün, salgılanan göz yaşıyla (şampuan ve sabunun göze kaçmasıyla olduğu gibi) yanma hissi artar. Göz ve göz kapakları kızarmaya başlar.
 
 
Okurken aşağı doğru bakan göz, kapakların yarı açık, iğ biçimini almasıyla göz yaşını daha ekonomik kullanır. Dolayısıyla göz hemen kurumaz. Kitap okurken bilgisayar ekranına bakarken rahatsız olduğumuz kadar rahatsızlık hissetmeyiz. Gözlerimiz yorulabilir fakat diğer komplikasyonlar daha az görülür.


© Copyright 2012 - 2024 Mor Optik. tüm hakları saklıdır.